Zpravodajství
20.3.2025 - Bohumín bojuje proti jmelí. Letos zesílil, radnice na to dává dva miliony
Zdroj: karvinsky.denik.cz
Autor: Richard Kutěj
V Bohumíně pokračují v rozsáhlém boji proti jmelí, které ohrožuje vzrostlé listnaté stromy. Letos jsou zásahy proti tomuto cizopasníkovi ještě intenzivnější než v minulých letech a radnici přijdou na dva miliony korun.
Projekt, na který město získalo evropskou dotaci, pokryje téměř 80 procent nákladů. Práce začaly koncem února a arboristé zasáhnou prakticky ve všech městských částech.
Bohumín se poučil z první etapy likvidace, která proběhla před třemi lety. Tehdy odborníci odstranili 170 kubíků jmelí, letos by se měl objem navýšit o dalších 100 kubíků. Ošetření prodlouží život 150 stromům.
„Získali jsme cenné zkušenosti. Místo chemické likvidace jsme zvolili mechanickou metodu – odstraňujeme napadené větve a redukujeme koruny. Výsledky jsou skvělé, například v centru města se nám podařilo jmelí téměř úplně vymýtit. Ze 150 ošetřených stromů se znovu objevilo jen u dvaceti,“ uvedl Rostislav Palán z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice.
Ne všechny dřeviny se však podaří zachránit. „Bohužel musíme pokácet asi stovku stromů, a to větrolamovou alej u Kališova jezera v Oderské ulici. Tamní topoly, staré přes 50 let, byly už příliš oslabené a jmelí je doslova dorazilo. Jakýkoliv ořez by situaci nevyřešil, proto jsme museli přistoupit k jejich odstranění,“ vysvětlil Palán.
Několik torz stromů však v lokalitě zůstane jako přirozený úkryt pro ptáky – zahradníci do nich umístí budky. Pod topoly už navíc roste nové stromové patro, které v budoucnu nahradí pokácené kusy. Další kácení napadených dřevin je naplánováno za aquacentrem a podél Bohumínské stružky. Ořezy stromů napadených jmelím jsou v plánu až na podzim. Teď zahradníci dokončují úklid po kácení a poté začne vegetační období, kdy už zásahy nejsou možné.
Bohumín začal proti jmelí systematicky bojovat přibližně před pěti lety. Dva roky mapoval napadené stromy a v roce 2022 spustil rozsáhlý projekt na jejich ošetření. V první fázi prošlo odborným zásahem 150 stromů, zejména lip, topolů, javorů, akátů a vrb. Odpad z ořezů se následně zpracoval na biomasu, tehdy se získalo 51 tun štěpky, letos by to mělo být až 84 tun.
Jmelí patří k nejrozšířenějším rostlinným parazitům. Napadá především měkké listnáče s tenkou kůrou, jako jsou topoly, lípy, javory a vrby. Svými kořeny prorůstá až do dřeva a napojuje se na cévní systém stromu, odkud odčerpává vodu a živiny. Dřevina se postupně oslabuje, až nakonec uschne. Šíří díky ptákům, kteří se živí jeho lepkavými plody a přenášejí semena na další stromy.