Zpravodajství
1.4.2025 - Jaro v Bohumíně začíná zeleně, město i dobrovolníci sázejí stromy
Zdroj: karvinsky.denik.cz
Autor: Richard Kutěj
S příchodem jara ožívají nejen parky a ulice, ale i environmentální projekty. Město spolu s místními spolky a dobrovolníky zahajuje tradiční jarní výsadbu stromů. Od března do května přibude v různých lokalitách více než stovka nových dřevin za necelého půl milionu korun.
Nová zeleň letos obohatí jak městské části, tak samotné centrum. Výsadba započne na začátku cyklostezky ve Vrbici podél tamějšího jezera. Zahradníci tady umístí 16 dřevin, především habry, duby a javory. V Hraniční ulici v městské části Záblatí pak přibude dalších 35 habrů.
„V centru dáváme přednost kompaktním cizokrajným druhům, které se hodí do uličních profilů díky své užší koruně a pomalejšímu růstu. Naopak v okrajových částech volíme původní, mohutnější druhy jako duby, buky či javory. Tyto dřeviny významně přispívají k udržení biodiverzity a zlepšení klimatu v lokalitě," vysvětluje Rostislav Palán z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice. Dodává, že jeho oddělení průběžně monitoruje a získává vhodné pozemky pro systematické rozšiřování zelených ploch.
Letošní výsadba odstartovala dobrovolnickým projektem "Cestička k divočině", který proběhl poslední březnový víkend v osadě Kopytov. Místní obyvatelé společně s dobrovolnými hasiči a spolkem Arnika zasadili podél polní cesty nedaleko soutoku Odry s Olší dvacítku dřevin - duby, topoly, hlohy a jilmy. Projekt finančně podpořila místní společnost Bonatrans. Skladbu druhů experti zvolili s ohledem na lužní charakter krajiny.
Sazeničky pocházejí z malých regionálních školek. Topol černý, který je odolný vůči jmelí a patří k původnímu druhu topolu, dodala Výzkumná stanice Kunovice včetně certifikátu původu. „Záměrem není jen ekologický přínos, ale také vytvoření prostoru pro aktivní odpočinek místních i návštěvníků. Do budoucna by tady ještě mohla přibýt lavička a informační tabule o významu vegetace a opylovačů," uvedla za Arniku Marcela Klemensová. O nové přírůstky se postarají místní obyvatelé.
V loňském roce Bohumín obohatilo rekordních 245 dřevin v hodnotě téměř 930 tisíc korun. K nejvýznamnějším projektům patřila výsadba aleje v Trnkové ulici a u nájezdu na dálnici D1 ve Starém Bohumíně, kterou radnice plánuje dále rozšiřovat. Město tak pokračuje v systematické péči o životní prostředí, která zkvalitňuje život obyvatel a podporuje udržitelný rozvoj regionu.