8.4.
2019
Bohumín zaměstnal kotlíkové specialisty. Radí lidem, jak na kotlíkovou dotaci
BOHUMÍN – V Bohumíně chtějí motivovat co nejvíce domkařů k výměně starého kotle za nový nízkoemisní. Kromě 200 tisícové bezúročné půjčky, kterou lze na radnici na ekologický způsob vytápění získat, zaměstnalo město i kotlíkové specialisty. Ti lidem radí, jak na kotlíkovou dotaci.
„Chceme, aby si maximum žadatelů z Bohumína podalo žádost o kotlíkovou dotaci hned v pondělí 13. května, což je první den, kdy Moravskoslezský kraj spustí příjem žádostí v rámci třetí vlny kotlíkových dotací. Naši specialisté domkařům pomáhají nejen s administrativou těchto žádostí, ale zároveň jim pomáhají vybrat to nejvhodnější řešení pro jejich rodinný dům,“ uvedl bohumínský místostarosta Lumír Macura.
Specialisty najdou lidé v kotlíkové kanceláři v přízemí radniční budovy B v Masarykově ulici, a to vždy v pondělky a středy od 8 do 12 a od 13 do 17 hodin. Zastihnout je mohou nejen osobně, ale také elektronicky či telefonicky. Kontaktními osobami jsou Miroslav Habram (e-mail: habram.miroslav@mubo.cz, mobil: 731 130 698) a Josef Plášil (e-mail: plasil.josef@mubo.cz, mobil: 731 531 731). Nejen u specialistů získají lidé potřebné informace, město pro ně chystá i kotlíkový seminář. Ten proběhne přímo na radnici ve středu 24. dubna od 16 hodin. Informace lze najít rovněž na městském webu www.bohumin.cz v sekci O městě, v kategorii Ekologické okénko, v podkategorii Ovzduší.
Bohumíňáci mohou na výměnu získat až 100 procentní dotaci. Město totiž spadá do tzv. prioritního území se zhoršenou kvalitou ovzduší. Získat tak mohou na výměnu kotle dalších 22 500 korun. Rovným dílem se na této částce navíc podílí místní radnice, Moravskoslezský kraj i Ministerstvo životního prostředí. Kromě toho si zájemci budou moci bezúročně půjčit až 200 tisíc korun na realizaci výměny. Z březnového průzkumu, který radnice mezi domkaři uspořádala, vyplynulo, že kotel by si za pomoci kotlíkové dotaci a půjčky chtělo vyměnit několik desítek bohumínských domkařů.
„Od spuštění informační kampaně se u nás dveře netrhly. V tuto chvíli evidujeme na padesát zájemců, kteří se o dotaci ve třetí vlně chtějí ucházet a hodlají pro ni využít i kotlíkovou půjčku. Další zájemci se samozřejmě mohou stále hlásit. Čím dříve, tím lépe. Pro Státní fond životního prostředí, který bude zajišťovat finance na kotlíkové půjčky, potřebujeme seznam konkrétních zájemců. Pokud lidé budou dlouho váhat, zda kotel vyměnit či ne a nahlásí nám svůj zájem pozdě, je možné, že na jejich půjčku už nebudeme mít prostředky,“ varovala Ivana Balgová z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice. Dodala, že kotlíkoví specialisté budou Bohumíňákům po přiznání dotace pomáhat s vyřízením bezúročné půjčky na předfinancování výměny kotle.
Moravskoslezský kraj vyhlásí dotační program ve středu 10. dubna a v pondělí 13. května v 10 hodin spustí příjem přihlášek. Vzhledem k velkému zájmu o dotace by zájemci měli mít v předstihu vše připravené a odeslat svou žádost elektronicky co nejdříve. Do deseti dnů pak musí na kraj dodat žádost v papírové podobě včetně všech potřebných příloh. Ve třetí vlně bude možné nahradit starý kotel buď tepelným čerpadlem, plynovým kotlem či kotlem na biomasu. Výměna za kotel výhradně na uhlí či na kombinaci uhlí a biomas už nebude možná. Od září 2022 se už nebude smět topit v nevyhovujících kotlích první, druhé nebo neznámé emisní třídy.
O kotlíkovou dotaci si v první a druhé vlně požádalo 257 Bohumíňáků. Kraj jim zatím na dotacích vyplatil na nízkoemisní kotle 24 milionů korun. Město přispělo prozatím dvěma miliony. Toto číslo ovšem není konečné, dotace bohumínským žadatelům kraj i město stále vyplácejí. Navíc bohumínská radnice už několik let poskytuje zájemcům městské kotlíkové půjčky ve výši 60 tisíc korun. Ty lidem pomáhají překlenout dobu, než po výměně kotle dostanou z kraje přiznanou dotaci. Dohromady už je za tři roky využilo 50 lidí, kterým město půjčilo tři miliony korun.
Lucie Balcarová
tisková mluvčí
Ilustrační foto: archiv města