8.3.
2024
Strategický podnikatelský park? Obce na Bohumínsku požadují od státu důkladné prověření a záruky
BOHUMÍN – O přínosech a dopadech přípravy projektu stavby podnikatelského parku dnes (8. 3.) jednali zástupci Bohumína, Dolní Lutyně a Dětmarovic. Shodli se, že případný příchod investora, který chce na pozemcích o rozloze až 280 hektarů realizovat strategický projekt, nesmí snížit kvalitu života obyvatel regionu. Od státu budou požadovat důkladné prověření a záruky.
Společné setkání starostů tří obcí vyvolalo usnesení vlády a následně rozhodnutí moravskoslezských krajských zastupitelů, kteří ve čtvrtek 7. 3. odhlasovali zahájení prověřování zemědělské plochy na Karvinsku pro výstavbu průmyslového komplexu.
„Shodli jsme se na tom, že nikdo z nás není proti tomu, aby Moravskoslezský kraj získal velkého investora pro rozvoj regionu, zvlášť když dochází k útlumu těžby uhlí a řeší se problémy s velkými zaměstnavateli, aktuálně s Liberty Ostrava. Investiční záměr můžeme vnímat jako příležitost k zastavení odlivu obyvatel z Karvinska a především k urychlení výstavby obchvatu silnice I/67, na nějž čekáme více než dvacet let. Musíme ale hájit zájmy našich obyvatel a trvat na tom, aby případný příchod investora nijak nesnížil kvalitu jejich života. Ačkoliv jsou podle našich informací součástí přípravy projektu opatření, která to zajistí, zůstáváme obezřetní,“ shodli se starosta Bohumína Petr Vícha, starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek a starosta Dětmarovic Ladislav Rosman.
Od státu budou obce požadovat konkrétní záruky a dohody, které zajistí ochranu životního prostředí a vybudování dostatečné dopravní a technické infrastruktury, zejména bezodkladné zahájení stavby přeložky silnice I/67. Obavy mezi starosty panují i z případných negativních změn v sociální struktuře obyvatelstva. V neposlední řadě budou obce apelovat na vládu, aby investora odtajnila. „Chceme mít jistotu, že zaměstná kvalifikované pracovní síly a nepůjde o další montovnu. Máme zájem o příliv mladých vzdělaných obyvatel, kteří by se díky profesní příležitosti v našem mirkoregionu usadili a zakládali zde rodiny. Naopak nikdo z nás nestojí o levné, často zahraniční pracovní síly, dočasně dovážené na ubytovny,“ konstatoval starosta Bohumína Petr Vícha. Upozornil ale, že nelze opomenout následné demografické dopady, jako je potřeba dalších školských zařízení, zdravotních institucí či služeb.
Obce budou chtít po státu garanci, že projekt výrazně nezatíží životní prostředí. Jednak koliduje se záplavovou oblastí, Bohumínsko je navíc z hlediska kvality ovzduší jedním z nepostiženějších mikroregionů v republice. Starostové chtějí mít jistotu, že v případě realizace záměru nedojde k jeho zhoršení v důsledku předpokládané enormní dopravní zátěže. „Investice nesmí zhoršit záplavové podmínky a musí být zachována protipovodňová ochrana Nové Vsi, Šunychlu, Věřňovic a dalších lokalit podél toku Olše, kde jsou prokazatelně špatné odtokové poměry. Samozřejmostí je ochrana významného přírodního území Natura 2000 a dalších ekosystémů. S těmito otázkami se musí vypořádat nestranná SEA. Samozřejmě by bylo vhodnější pro investiční projekt využít některý z brownfieldů, požadavky na rozlohu plochy pro výstavbu podnikatelského parku však žádný takový údajně nesplňuje,“ konstatoval místostarosta Bohumína Lumír Macura.
Starostové také upozornili, že od doby, kde se o lokalitě uvažovalo v souvislosti s investicí automobilky Hyundai, se mnohé změnilo. „Územní plány, vlastnictví pozemků, podmínky ochrany přírody. Projekt je zatím v pilotní fázi a až prvotní průzkumy napoví, zda je vůbec realizovatelný,“ uzavřeli ve shodě.
Jana Končítková
tisková mluvčí
Foto: Petr Wojnar