30.10.
2002
Ze zasedání orgánů města - rada města
Číslem 90 bylo označeno poslední zasedání rady města Bohumína ve volebním období let 1998-2002. Konalo se 24. října za účasti všech členů rady města. Program byl náročný, protože zahrnoval i přípravu všech materiálů pro jednání zastupitelstva města (s datem 31.10. 2002). Ze zpráv, jež jsou v kompetenci rady, vybíráme:
Teplo pro Bohumín
Energetické hospodářství je natolik závažnou problematikou, že město má již pro tuto oblast několik na sebe navazujících dokumentů. Prvotně byla v prosinci r. 1998 zpracována energetická studie firmy VAE a.s., týkající se centrální části města. Jejím výstupem jsou čtyři možné varianty řešení energetického hospodářství. Tato studie byla stejnou firmou rozpracována v tzv. multikriteriální analýze, která doporučila jako optimální řešení výstavbu sítě centrálního zdroje tepla na celém území města s postupným napojováním všech odběratelů. Na jaře letošního roku bylo firmou Tchas, spol. s r.o. vypracováno ekonomické posouzení variant vzniku a provozování nové teplárenské společnosti. Začátkem října proběhlo jednání mezi zástupci firmy Tchas a města ohledně možného vzniku a perspektiv nové teplárenské společnosti. Rada města vzala na vědomí obsah studie "Posouzení vzniku a perspektivy nové teplárenské společnosti". Jedná se o koncepční řešení, konečné rozhodnutí se bude dále rozvíjet i podle možností získávání dotací z EU v oblasti teplárenství.
Obecně závazná vyhláška města v praxi
Poprvé využila rada města ustanovení článku IV. obecně závazné vyhlášky "O zajištění veřejného pořádku při provozování hostinské činnosti a o podmínkách pořádání veřejných hudebních produkcí". Vyhláška nabyla účinnosti letos v červnu a umožňuje radě města stanovit zvláštní režim v provozovnách, jež jsou zdrojem obtěžování občanů (např. hlasitým chováním návštěvníků). Dlouhodobě byly evidovány stížnosti občanů z Čáslavské ulice na non-stop provozovnu. Právní odbor řešil situaci s provozovatelem i občany, kteří si stěžovali, během září prováděl v nočních hodinách kontroly přímo před provozovnou. Sám provozovatel k řešení všech stížností přistupoval vždy velmi vstřícně a snažil se o minimalizaci všech negativních jevů. Rada města přihlédla k této skutečnosti i k tomu, že většina stížností byla podávána v letních měsících (kdy občané v noci otevírají okna a vadí jim např. hlučný hovor zákazníků či startování jejich aut) a stanovila zvláštní režim od 1. 5. do 30. 9. 2003. V této době může mít provozovna na Čáslavské ulici otevřeno v pondělky až čtvrtky a o nedělích do 24.00 hod., ostatní dny v týdnu (před dnem pracovního klidu, státního a jiného svátku a ve dnech, po kterých nenásleduje pracovní den) do 01.00 hod.
Nezaměstnanost ve městě
Ve čtvrtletních intervalech předkládá sociální odbor radě města informaci o vývoji nezaměstnanosti na území našeho města. Údaje nejsou optimistické, i když míra nezaměstnanosti v Bohumíně je v rámci našeho okresu nejnižší. K 30. 9. se vyšplhala na 17,77% (k 30.6. činila 16,69%). Celý okres Karviná měl ke stejnému datu míru nezaměstnanosti 19,32% (nejvyšší je v Orlové 20,90%). Počet nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji poprvé v historii přesáhl hranici 98 tisíc, ve srovnání s loňským měsícem září přibylo v kraji 6 376 nezaměstnaných. Na zvýšení počtu evidovaných občanů se výrazně podílejí zejména absolventi škol a mladiství.
Zásobování "pěší zóny"
Od prosince loňského roku platí pro obchody na tř. Dr. E. Beneše speciální režim zásobování. Zboží může být v této zóně dováženo v intervalech od 6.00 do 10.00 hod. a od 18.00 do 22.00 hod. Protože se objevily požadavky dvou provozovatelů obchodů na této třídě o úpravu zásobovací doby, byla tato záležitost projednána na radě města. Radní upřednostnili pohodlí a klid občanů, kteří si již zvykli užívat třídu Dr. E. Beneše jako jedinou "pěší zónu" v Bohumíně a neschválili změnu doby pro zásobování. Tento systém je zaveden i v jiných městech a zásobování musí obchodníci řešit se svými dodavateli.
Majetkové záležitosti
V rámci majetkových záležitostí schválili členové rady pronájmy pozemků, uzavření nájemních smluv na pronájmy nebytových prostor, zřízení věcných břemen. Nájemcům fitcentra na Čáslavské ulici bylo prominuto nájemné za období 22. 8. - 25. 8. a sníženo nájemné o 30% za období 16.8. až 4.10. (důvodem byly stavební práce prováděné městem v objektu, jež nájemcům negativně ovlivnily provoz fitcentra). Schváleno bylo i mimořádné "znovupřidělení" bytu. Stávající nájemkyně obdržela soudní výpověď z bytu na Ostravské ulici za hrubé porušování povinností vyplývajících z nájmu bytu (neplacení nájemného za dobu delší než tři měsíce). Nájemkyně však dluhy uhradila a stávající byt jí byl opětovně přidělen, přitom bylo přihlédnuto i k tíživé finanční situaci ženy (samoživitelka tří nezletilých dětí).
Ing. Dagmar Fialová
tajemnice MěÚ