2.12.
2002
Průmyslová zóna Dolní Lutyně - Letiště
Před několika dny se na Městském úřadě v Bohumíně uskutečnilo jednání k problematice ochrany životního prostředí v chystané průmyslové zóně Dolní Lutyně - Letiště. Jednání byli přítomni všichni zainteresovaní (Agentura CzechInvest, Regionální kancelář Karviná, projekční kancelář Koneko s. r. o. a další), ale především náměstek ministra životního prostředí Ing. Pavel Labounek (Sekce politiky životního prostředí) a Ing. Pavel Mrhač rovněž z MŽP.
Průmyslová zóna Dolní Lutyně - Letiště se nachází v katastrálním území Dolní Lutyně, v rovinatém území, v údolní nivě řeky Olše. Na západě a jihozápadě hraničí s územím města Bohumína, částí katastrálního území Skřečoň, a na severovýchodě těsně navazuje na zástavbu katastrálního území Věřňovic, místní části obce Dolní Lutyně. Lokalita je navržena převážně na zemědělské půdě a dvou lesních porostech. Na řešené ploše se nenachází žádná zástavba, kromě čtyř vojenských bunkrů a jednoho seníku.
Většina pozemků pro plánovanou průmyslovou zónu je ve vlastnictví České republiky ve správě Pozemkového fondu ČR. Lesní pozemky jsou rovněž ve vlastnictví České republiky, ve správě Lesů České republiky.
Rozvojová lokalita v Dolní Lutyni s celkovou rozlohou až 225 hektarů by mohla představovat po Nošovicích druhou strategickou zónu (strategickou se rozumí nad 200 ha) v Moravskoslezském kraji pro dosud neznámého investora, který využije celou plochu. I když se celá rozvojová lokalita nachází na území Dolní Lutyně, má významný vliv na území Bohumína z hlediska dopravního napojení (vybudování komunikace napojující plochu na dálnici D47), napojení na technickou infrastrukturu a v neposlední řadě na zaměstnanost.
"Zatím byla zpracovaná studie proveditelnosti, tj. zda tuto plochu lze využít právě pro průmyslovou zónu, její ochrana např. před povodněmi či možnosti inženýrských sítí a studie dopravního napojení. Nyní zadá Agentura CzechInvest zpracování ekologické studie, která by měla postihnout všechny aspekty umístění průmyslové zóny v údolní nivě řeky Olše a najít kompromisní řešení mezi výstavbou průmyslové zóny a ochranou přírody a krajiny. Vypracování této studie bude trvat zhruba dva měsíce," uvedl zástupce vedoucího stavebního odboru Městského úřadu v Bohumíně Dalibor Třaskoš.
Zpracovaná ekologická studie pak bude spolu se studií proveditelnosti předložena Ministerstvu životního prostředí, které vydá stanovisko k souhlasu s odnětím půdy z půdního fondu. Poté se budou provádět změny v územních plánech Bohumína a Dolní Lutyně. "Následovat bude klasická dokumentace pro zahájení stavby - tj. územní rozhodnutí, stavební povolení. Se samotnou stavbou se počítá zhruba v roce 2004," dodal Dalibor Třaskoš ze stavebního odboru.
Hana Porebská
tisková mluvčí