10.1.
2003
V Bohumíně o víkendu proběhne seminář problémového chování u dětí s autismem
Občanské sdružení Čtyřlístek pořádá od pátku 10. ledna až do neděle 12. ledna seminář s názvem Zvládání problémového chování u dětí s autismem a vývojovými poruchami. Seminář, který se uskuteční ve stacionáři Salome v Bohumíně, povede behaviorální terapeut Mgr. Hynek Jůn, pracovník APLA - Asociace pomáhající lidem s autismem.
Autismus je jednou z nejzávažnější poruch dětského mentálního vývoje. Jedná se o vrozenou poruchu některých mozkových funkcí. Porucha vzniká na neurobiologickém podkladě. Důsledkem poruchy je, že dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Duševní vývoj dítěte je díky tomuto handicapu narušen hlavně v oblasti komunikace, sociální interakce a představivosti. Autismus doprovází specifické vzorce chování.
„Lidé, trpící touto poruchou, často nedokáží vůbec komunikovat, neumí říct, že je něco bolí nebo že něco chtějí, a tak své pocity a přání demonstrují agresivitou, křikem. Projevují se tak nejen doma, ale také ve škole. Tento seminář by měl rodičům takto postižených dětí, ale také asistentům, kteří s dětmi pracují ve školách a mateřských školách, pomoci řešit jednotlivé situace,“ uvedla klinická psycholožka Mgr. Martina Pastuchová z Bohumína.
Na seminář se přihlásilo sedmnáct zájemců, a to nejen z Bohumína, ale také např. z Českého Těšína či Ostravy.
„V Bohumíně máme registrováno pět dětí s autismem, kteří navštěvují náš stacionář,“ dodala Mgr. Martina Pastuchová.
Setkání tohoto druhu není ojedinělé, ovšem jeho pořádání závisí především na financích. Zdrojem pro pořádání jsou pouze sponzorské dary, a tak poslední seminář pro rodiče proběhl naposledy v roce 2000 a týkal se alternativní komunikace.
Hana Porebská
tisková mluvčí