6.3.
2003
Jak Bohumín loni hospodařil?
V loňském roce byl výsledek hospodaření města Bohumína a jeho příspěvkových organizací příznivý, protože k 31. prosinci 2002 bylo vytvořeno přebytkové hospodaření u všech příspěvkových organizací.
"Město získalo v daném roce 497,8 mil. příjmů, což ve vztahu k rozpočtu představuje plnění na 101,8 %. Hlavní podíl na tomto výsledku mají vlastní příjmy, a to daňové, které se rok od roku vyvíjejí pro město příznivě. Oproti roku 2001 se zvýšily o 13,6 %, kde čisté daně představují nárůst o 11 %," uvedla vedoucí finančního odboru Městského úřadu v Bohumíně Jana Masná.
Jedná se o daně od fyzických osob (47,5 mil.), daň od právnických osob (33 mil. Kč), daň z přidané hodnoty (51,5 mil.) a daň majetková (9,4 mil.). Oproti roku 2001 se zvýšily i cizí zdroje - dotace. Jde jednak o dotace běžné (sociální dávky, školství ap.) a nově o dotace v rámci reformy veřejné správy.
"Město a příspěvkové organizace předkládaly své projekty na získání mimořádných účelových dotací ze státního rozpočtu a fondů a výsledkem je příjem 12,4 mil. Kč. Jedná se o projekty např. rekonstrukce ZŠ na ul. Čs. armády, opravy panelových domů na ul. Okružní, prevence kriminality, informační gramotnost pro školy, veřejný informační systém v knihovně, pro Nemocnici s pokliklinikou v Bohumíně pak dotace na přístroj pro zdravotnictví, na energetický audit a na prevenci epidemiologických chorob," dodala Jana Masná.
Na druhé straně bylo použito 489,7 mil. Kč na financování výdajů. Z toho je zřejmé, že městu stačily k financování vlastní příjmy. Vlastní zdroje ve fondech zůstaly tedy nedotčeny, a mohou být tak využity např. pro rozpočet roku 2003.
Město v roce 2002 použilo nejvyšší objemy prostředků v rámci neinvestičních výdajů na opravy, a to 69 mil. Kč. Šlo o opravy nemovitostí (objektů, bytů), komunikací, vzhledu obce ap. V rámci služeb bylo použito 46 mil. Kč především na svoz komunálního odpadu, revize v rámci bytového fondu, čištění města, veřejné osvětlení, hřbitovy.
A Jana Masná dodává: "Co se týká investic, město použilo 63,4 mil. Kč. Z toho např. stavební investice v objemu 48 mil. Kč, projektová dokumentace 3,8 mil. Kč a investiční příspěvky 6,1 mil. Kč pro naše příspěvkové organizace, např. rolba pro zimní stadion. Největší objemy investic šly do školství 12,8 mil. Kč (ZŠ na ul. Čs. armády a Masarykova), na komunikace 9,8 mil. Kč, tj. na úpravu centra II.-III. etapa (tj. parkoviště u Policie ČR a ul. Studentská), do inženýrských sítí či čištění odpadních vod."
Stranou nezůstal ani sport a zájmová činnost, kde bylo vynaloženo 2,7 mil. Kč, např. rozšiřování Hobby parku, sportoviště na ulici Petra Cingra, dětský koutek v proluce Grand, klub volnočasových aktivit a další.
Hana Porebská
tisková mluvčí